ASTM Nedir? ASTM Boru Standartları

ASTM Nedir? ASTM Boru Standartları

','

'); } ?>
Paslanmaz Borulara Gözat

ASTM Nedir ?


ASTM (American Society for Testing and Materials) birçok sektör için standartlar ortaya koyan bir kuruluştur. Bu standartlar; ürünlerin üretim şekli,kimyasal ve fiziksel özelliklerine dair bir çerçeve çizerek üretici,satıcı,alıcı,geliştirici ve kullanıcıların bir yada birkaç kelime ile istediği ürünün bütün özelliklerini anlatmasına yardımcı olmaktadır. Standartlar, bir ürünle ilgili üretimden montaj işlemine varıncaya kadar bütün aşamaları daha şeffaf hale getirmektedir. 

astm-a269 standart özellikleri

ASTM Standartlarında Paslanmaz Boru


Yukarıda bahsettiğimiz birçok standartta olduğu gibi paslanmaz borular için de ana başlık altında birçok standart geliştirilmiştir. Borunun; üretim şekli,kullanılacağı alan,kimyasal ve fiziksel faktörlere bağlı olarak detaylandırılmıştır.  


Genel anlamda paslanmaz borular korozyonun olduğu ortamlarda ve basınçlı sistemlerde tercih edilmektedir. Fakat paslanmaz boru alt başlığının detaylarında ise ;

 • Dikişli
 • Dikişsiz
 • Tavlı (Isıl İşlem Görmüş)
 • Tavsız (Isıl İşlemden Geçmemiş)
 • Soğuk Çekme
 • Sıcak Çekme
 • Hammadde Türüne Göre
  • Östenitik Paslanmaz Çelik
  • Ferritik Paslanmaz Çelik
  • Martenisitik Paslanmaz Çelik
  • Dubleks Paslanmaz Çelik
  • Çökelme ile Sertleşmiş Paslanmaz Çelik

Dikişsiz Boru Üretimi

ASTM-A269 Paslanmaz Borulara Genel Bakış

ASTM-A269 standartlarındaki borular, genel kullanıma uygun özellik olarak korozyan ve düşük ve sıcaklıklarda çalışabilen dikişli ve dikişsiz östenitik çelik paslanmaz borulardır. Dolayısıyla ASTM-A269 paslanmaz borular genellikle hidrolik sistemlerde kullanılmaktadır. Düşük ve yüksek sıcaklıklarda ve yüksek basınç üreten sistemlerde tercih edilmektedir. 304 yada 316 kalite paslanmaz çelikten dikişli yada dikişsiz olarak üretilmektedir. AISI 316 kalite paslanmaz çelik, AISI 304 kalite paslanmaz çeliğe göre daha fazla molibden (Mo) ve nikel (Ni) elementi içerdiği için asidik, tuzlu ve yüksek sıcaklık dayanımı gerektiren ortamlarda daha kullanışlıdır. 

DIN-2353 normundaki hidrolik bağlantı elemanları için önerilen boru standardı da ASTM-A269 dur. Hidrolik sistemlerde tesisatın çalışma ve patlama basıncını hidrolik tesisattaki basınca karşı dayanıklığı en zayıf olan devre elamanı belirlemektedir. DIN-2353 normundaki ürünlerin tamamı dolu çubuk yada dövme hammaddelerden üretilmektedir. Bu yüzden basınç dayanımları tabi ki kullanılacak ürüne ve kalitesine bağlı olarak asgari 250 Bar çalışma basıncına sahiptirler. 

Bazı ASTM Standartları ve Özellikleri

ASTM A213: Dikişsiz (çekme) ısıl işlem görmüş boyler, eşanjör (ısı değiştirici), super ısıtıcı imalatlarında kullanılan tubinglerdir.
ASTM A249: Kaynaklı ısıl işlem görmüş eşanjör imalatında kullanılmak üzere imal edilmiş paslanmaz çelik borular.
ASTM A269: Dikişli (kaynaklı) veya dikişsiz (çekme) ısıl işlem görmüş genel kullanım amaçlı borular.
ASTM A270: Dikişli (kaynaklı) veya dikişsiz (çekme) ısıl işlem görmüş sanitary (gıda – kozmetik – özel üretim ilaç) uygulamalarda kullanılmak üzere imal edilmiş paslanmaz çelik borular.
ASTM A358: EFW (elektrikli füzyon kaynağı) ile üretilmiş paslanmaz çelik borular. Bu boruların imalatı esnasında her boru radyografi testinden geçmektedir. (X-Ray Kontrolü). Bu kaynakta rulo sacın her iki kenarı elektrik direnci sayesinde ısıtılarak erime noktasına getirilir ve herhangi bir baskı uygulanmaksızın kaynak dolgu maddesi yardımı ile kaynak işlemi tamamlanır.
ASTM A554: Kaynaklı konstrüksiyonda kullanılan paslanmaz çelik borular. Bu borulara dekoratif amaçlı kullanıma sahip olmaları nedeni ile “Ornamental Borular“ tanımı da yapılmıştır. Esas itibarı ile HF kaynaklı düşük maliyetli borular olup, proseslerdeki kullanım için kesinlikle önerilmemektedir.
ASTM A778: Kaynaklı ve ısıl işlemsiz (tavsız) paslanmaz çelik borular.
ASTM A789: Dikişli veya dikişsiz ferritik / ostenitik yapıdaki (dubleks özellikli) paslanmaz çelik boru standardıdır.
ASTM A790: Dikişli veya dikişsiz ferritik / ostenitik yapıdaki (dubleks özellikli) paslanmaz çelik boruların standardıdır.