Paslanmaz Çelik Boru’ların Kullanım Alanları

Paslanmaz Çelik Boru’ların Kullanım Alanları

Pb Paslanmaz > Paslanmaz Çelik Boru’ların Kullanım Alanları

Paslanmaz Boruların Kullanım Alanları

Günümüzde ihtiyaçlar arttıkça bu ihtiyaçlara çözüm sunabilecek ürünler geliştirilmektedir. Tarihe baktığımızda çok basit iki ucu açık silindir olarak gelişim hayatına başlayan borular zamanla ihtiyaçlara göre farklılaşarak geliştirilmişlerdir. Bir zamanlar ağaçlardan oyularak yapılan boruların yerini, demir-çelik boru, paslanmaz çelik boru, plastik ve birçok faklı malzemeden üretilmiş borular almıştır.

Kimi sektör yüksek sıcaklıklara dayanıklı ürünleri seçerken, kimi sektör de korozyon ve yüsek basınçlara dayanıklılığını esas alarak ürün seçimi yapmaktadır. Demir-çelik ürünü boruların kullanıldığı her yerde paslanmaz borular kullanılabilir. Fakat paslanmaz borunun kullanılması gerektiği yerde demir-çelik ürünü kullanmamalısınız. Örneğin gemi yapımında paslanmaz çelik boru kullanılmalıdır çünkü normal çelik ürünü korozyon,kopma mukavemeti, basınç ve sıcaklık dayanımı açısından ihtiyaçları karşılamayacaktır.Ayrıca paslanmaz çelikler düşük karbon içerdiği için kaynak yapılırken, karbürlenme en az indirgenmiş olur.

Metrik ve Inch Borular

 

Ülkelere bağlı araçlardaki direksiyon yön değişikliği gibi borulara getirilen standartlarda ve anma çaplarında da farklılıklar vardır. Bu birim değişikliği boru hammaddesi ile alakası olmayıp sadece çap ve et kalınlığındaki uzunluk ölçü birimi farklılığıdır. Fakat burada dikkat edilmesi gerek husus;

1.Sistem Yeni Kuruluyorsa

Satın alma yaparken, anma uzunluk birimleri hem borularda hem de bağlantı elemanlarında aynı olmalıdır. Yani 1/2″ (12.7mm) ölçüsünü söyleyerek satın almış olduğunuz boruya metrik ölçülerle 12mm bağlantı elemanı satın alamazsınız yada 1/4″ (6.35mm) boruyu 6mm nipele bağlayamazsınız. Bu yüzden hem paslanmaz borunuzu hem de boru bağlantı elemanını aynı birimleri söyleyerek satın almalısınız.

2.Tadilat Çalışması Yapıyorsanız

Hali hazırda var olan sisteminizden çıkarmış olduğunuz borunun üzerinden yazan standart ve ölçüye uygun satın alma yapmalısınız. Şayet üzerindeki markalama silinmişse kumpas yardımıyla borunun inch ölçü yada metrik ölçü olduğunu anlayabilirsiniz.

Paslanmaz Çelik Boru Kullanılan Sektörler

  • Gemi İnşa Sanayi
  • Gıda Endüstrisi
  • Savunma Sanayi
  • Rafıneri
  • Petro-Kimya Sanayi
  • İnşaat
  • Yangın Söndürme Sistemleri

paslanmaz çelik boru kullanılan sektörler

Paslanmaz Kalite Çeşitlerinin Fiziksel Özellikleri

Kalite316 (1.4401)316L (1.4404)
X2CrNiMo17-12-2
316Ti (1.4571)
Kopma Mukavemeti515 MPa485 MPa485 MPa
Akma Mukavemeti, (%0.2)205 MPa170 MPa170 MPa
Sertlik, Rockwell (HB)959595

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.