Dikişli ve Dikişsiz Boru Arasındaki Farklar

Dikişli ve Dikişsiz Boru Arasındaki Farklar

Pb Paslanmaz > Dikişli ve Dikişsiz Boru Arasındaki Farklar

hidroilk dikissiz boru ve dikisli boru

Dikişli ve Dikişsiz Boru Arasındaki Farklar

Borular, akışkan kontrolünde vazgeçilmez unsurlardır. Gelişen teknoloji ve gereksinimler, bir yerden başka bir yere su taşıması amacıyla yapılan borulara farklı anlam ve görevler de yüklemiştir. Geliştirilen borular ve borulara uygun bağlantı elemanları için Dünya çapında birçok farklı standart belirlenmiştir. Bu standartlar boru ve bağlantısını seçerken, nerede ve hangi şartlar altında çalışabileceği konusunda da bizlere yardımcı olmaktadır. Paslanmaz boruları hidrolik sektörü için dikişli boru ve dikişsiz boru olmak üzere iki ana başlık altında inceleyebiliriz. Dikişli borular adından da anlaşılabileceği gibi düz bir şeritten kaynaklanarak boru haline getirilmektedir.Dikişsiz borular ise soğuk yada sıcak çekme yöntemiyle boru şeklini almaktadır. Çekme yöntemiyle üretilen bu borular bir bütün halinde olduğu için, dikişli borulara göre basınca daha dayanıklıdırlar. Yüksek basınçlı sistemlerde dikişsiz borular kullanılmaktadır.

1. Dikişli Boru Özellikleri

Dikişli borular, rulo(coil) şeklinde olan yarı mamul ürünler önce istenilen boru ölçüsüne göre ebatlandırılır. Daha sonra yassı sac önce yarım ay sonra tam bir çember olacak şekilde adım adım şekillendirilir. Çember tamamlandıktan sonra dikiş makinesinin hareketine benzer şekilde kaynak işlemi yapılarak bir uçtan diğer bir uca kadar birleştirme işlemi gerçekleştirilir.

dikisli ve dikişsiz boru üretim aşamaları

2. Dikişsiz Boru Özellikleri

Dikişsiz boru üretiminde ise, dikişli boruların aksine üzerilerinde birleşme noktası bulundurmazlar. Soğuk çekme yöntemiyle üretilen bu borular dikişli borulara göre yüksek basınçlara daha dayanıklıdırlar. Maliyet açısından daha pahalı olmalarına karşı uzun vadede çok daha ekonomiktir.

3 thoughts on “Dikişli ve Dikişsiz Boru Arasındaki Farklar

 1. gökhan

  standartlarınıda yazsanız güzel bir açıklama olabilirdi.

 2. Muhammed Saygılı

  Este 52 Dikişli boruyla file bomda kullana bilirmiyiz Mobil Vinç lerin bomun da bir sıkıntı olurmu

  • admin

   Merhaba Muhammed Bey, yüksek basınçlı sistemlerde dikişli boru kullanmanızı önermiyoruz. Dikişsiz boru kullanmanız doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.